23.3.2011 sa v Hoteli Kaskády pri Sliači pod gesciou Towercom uskutočnilo v poradí druhé stretnutie predajcov DVB-T. Témou dňa bol plán vypínania analógových vysielačov, problematika nových anténových stožiarov, prechodný multiplex, verejnoprávny, 2 a 3 MPX. No a samozrejme plány o HDTV a pod. Akciu moderoval pán Šuran, ktorý okrem úvodu rozobral aj marketingovú stratégiu Towercomu vo veci DVB T. Čo a koho sme počuli? Pán Zachar tvorca siete popísal technickú stránku problematiky, Pán Dodok z MDPT uviedol spôsob ako žiadať a získať príspevok 20 eur. No a teraz niektoré dôležité fakty. Najdlhšiu pauzu po vypnutí analógu bude mať vysielač Dubník- Košice od 4.4 do 6.5.! Nezabudnite tiež, že prechodný multiplex je iba dočasný! Mapy pokrytia signálom DVB - T berte ako informačné a teda "od stola". MPEG 2 možno chápať ako garantované snáď iba pri verejnoprávnom multiplexe. A vôbec ako to bude celé vyzerať v praxi, to ukážu najbližšie týždne a mesiace.
Luteran, March 24 2011 09:27:33
Pravda, na stretnutí odznelo mnoho zaujímavých skutočností, nehovoriac o oficiálnej a neoficiálnej diskusii. Pokiaľ máte záujem o podrobnosti, pýtajte sa ma. Viem a poviem.
Luteran, March 27 2011 09:14:38
Lisanik, vo fyzikálnej podstate šírenia signálu rozdiel nie je. Rozdiel je v obsahu. Digitálny signál svojou moduláciou vykazuje vyššiu odolnosť voči neduhom analógu ako moiré, odrazy a pod. V praxi to znamená možnosť spracovania digitálu pri nižšej úrovni ako u analógu. Terestriálna vysielanie má však vždy problém s členitým terénom. Navyše Slovensko má raritu v podobe vertikálnej polarizácie. To je dobré pre mobilný príjem v aute, vlaku, nie však pre statický. No a u DVB T v STA, prípadne všade kde sú rozvody a zosilňovače sa bude treba vysporiadať s fázovými záležitosťami. Takže DVB - T bude niekde fungovať na "vidličku" a inde na "nervy". Stav pokrytia v teréne bude závisieť od toho, ako sa vydaria nové anténové systémy. Z energetického, ekologického a ekonomického pohľadu má význam DVB -T iba ako doplnok pre satelitný príjem.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Nie ste členom? Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s
Zabudli ste heslo? Pre získanie nového kliknite práve sem.