Home · Články · Fórum · Luterán Blog July 07 2020 09:11:51
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

Campingová parabola s priemerom 39 cm!


Čas dovoleniek a oddychu prináša priestor na činnosti, ktoré sú v obvyklých pracovných dňoch nemožné. Aj mne sa podarilo nájsť si časový priestor na drobný pokus s campingovou parabolou s priemerom 39 cm.

Zaujímalo ma, ako rýchlo dokážem vybaliť celý komplet, správne ho nasmerovať na Astru 19,2°E. Ako zobrazovaciu jednotku som použil 7” displej Digicomba Slovsat. Tento má napájanie 12 V. Satelitný prijímač Digital 2012 má miniatúrne rozmery a taktiež napájania 12 V. Dobrou a vlastne nevyhnutnou pomôckou je adaptér 12 V, ktorý sa v aute zasúva do dierky “cigaretového zapaľovača” a umožňuje pripojiť 3 konektory. Celkový čas potrebný na zapojenie prístrojov do činnosti a nastavenie na Astru trval 9 minút a obsahoval tieto úkony: otvorenie plastovej krabice s parabolkou, vybratie paraboly, prichytenie držiaka LNB, montáž LNB, montáž prísavky, pripojenie kábla s nainštalovanými F konektormi, vybalenie prijímača s predinštalovanými programami, prepojenie prijímača s LCD monitorom, prepnutie do režimu AV, prichytenie prísavky s parabolou na kapotu auta, kontrola juhu buzolou, nastavenie paraboly na Astru.

Priložené obrázky tak trocha dokumentujú “pracovný chaos” v plastovom kufríku, do ktorého sa v pohode zmestia všetky potrebné komponenty vrátane použitých káblov. Čo sa týka úrovne signálu, obr. č. 1, 2 dokumentuje, že aj pomocou takejto miniatúrnej paraboly je možné dosiahnuť dostatočnú rezervu na signál z družice Astra 19,2°.

Niekoľko užitočných rád pre všetkých, ktorí sa vyberú na dovolenku a chcú využiť podobnú zostavu na príjem satelitných programov. Nezabudnite, že pokiaľ budete používať na napájanie televízora a prijímača len samotnú batériu auta, snažte sa použiť taký satelitný prijímač a taký televízor, aby ich spotreba elektrickej energie bola čo najnižšia. LCD monitor s uhlopriečkou 7” bohate postačuje ako informačný zdroj na prázdninové využitie. Tri české programy vrátane spravodajského, t. j. TOP TV, Óčko, ČT24 sú dostatočne bohatou ponukou pre každého, kto chce mať informácie a zrozumiteľnú zábavu prakticky vo všetkých dovolenkových destináciách Európy.

Čo sa týka tzv. prísavky paraboly tá skutočne dokáže pevne udržať parabolu dokonca i pri miernom vetre. V campingovej súprave sa v plastovej krabici nachádza aj jednoduchý držiak, t. j. konzola, pomocou ktorej je možné anténu prichytiť na hocijakú konštrukciu, alebo k predĺženej tyči, ktorá sa jednoducho zatlčie do zeme.

Dovolenkovým hitom v niektorých krajinách sa stáva kufrík, ktorý umožňuje pomocou solárnych článkov dobíjanie autobatérie. Cena takejto pomôcky sa približuje niekoľkým tisícom korún. V prípade využitia energeticky nenáročných zariadení je možné batériu automobilu zaťažiť na cca 3-4 hodiny. Doporučujem v kratších cykloch skontrolovať jej stav, alebo čo je najjednoduchšie, postačuje na niekoľko minút naštartovať motor auta, vypnúť a následne zapnúť svetlá. Pokiaľ svietia dostatočne intenzívne, je možné ďalšiu hodinku používať batériu. Ak sa nám pri dobrom filme podarí akumulátor riadne vyšťaviť, a ten už motor nenaštartuje, pomôžeme si roztlačením auta.

Nastavenie paraboly na signál je vďaka prísavke a montážnemu kĺbu jednoduché a okamžité. Ak sa vyberiete na dlhé cesty, ste schopní hocikde na parkovisku v priebehu niekoľkých minút zrealizovať príjem satelitného signálu.

Na záver ešte informácie o cenách zariadenia: kompletná campingová parabola v puzdre bez LNB sa ponúka za 1690 Sk, s LNB 0,2 dB je cena 1990 Sk. Kompletná súprava s prijímačom Digital 2012 je za 3490 Sk. Súčasťou prijímača je zdroj na 220 V a prepojovací kábel 12 V do cigaretového zapaľovača v aute.


Ing. Ján Luterán
(publikované v SE 14/2007)

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 3,300
Neaktivovani členovia: 0
Najnovší člen: y2yj44hd
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás