DIGI TV ZLIKVIDUJE " EMU 2008 " !
Pridal Luteran Dátum December 23 2007 19:45:31

Na nemenovanom zahraničnom fóre o satelitnej televízii sa jeden z účastníkov, vraj v zastúpení hackerov, vystatoval, že prevádzkovatelia platených televízií nemajú žiadnu šancu na trvalé kódovanie svojich služieb, nakoľko "lámači kódov" ...
Podrobné novinky

Na nemenovanom zahraničnom fóre o satelitnej televízii sa jeden z účastníkov, vraj v zastúpení hackerov, vystatoval, že prevádzkovatelia platených televízií nemajú žiadnu šancu na trvalé kódovanie svojich služieb, nakoľko "lámači kódov" disponujú čoraz modernejšími prostriedkami na ich dešifrovanie.
Pravdu z pohľadu reality nie je samozrejme možné takto jednoznačne definovať. Než sa dostaneme k DIGI TV v názve článku, povedzme si v skratke, ako to celé s kódovaním v praxi vyzeralo na začiatku.
Keď v roku 1976 začalo HBO distribuovať svoj signál do káblových rozvodov, bariérou nelegálneho príjmu boli technické obmedzenia v podobe obrovských parabol a neuveriteľne drahých prijímačov, ktoré boli určené iba firmám. Prvým a skutočným hackerom bol chlapík menom Howard,ktorý si v garáži zmajstroval vlastnú satelitnú súpravu. Traduje sa, že keď Howard následne poslal 100 USD HBO, tí mu ich vrátili s odôvodnením, že nie je možné, aby osoba mohla individuálne sledovať programy cez satelit. Howard nelenil a s partnerom Taggartom si založil firmu Chaparral, ktorá začala vyrábať súpravy pre individuálny satelitný príjem. Záujem o prvé súpravy za 10 000 a viac dolárov bol na tú dobu neobyčajný a v ďalších rokoch rástol takým tempom, že ceny súprav mohli postupne klesať . V roku 1985 sa dostali na hranicu 3000 USD a záujem o súpravy nielenže prevyšoval výrobné kapacity, novým fenoménom bolo to, že státisíce abonentov káblových televízií si kupovalo súpravy a odhlasovalo príjem cez kábel. Prevádzkovatelia kábloviek si v roku 1984 do Kongresu úspešne podali žiadosť o kódovanie signálu a tak sa začal nekonečný boj nazývaný hra "mačky s myšou".
Prvé kódovacie systémy boli založené na jednoduchých princípoch ako je prekladanie riadkov a pod. V praxi to znamenalo slabinu v tom, že po získaní "čiernej krabičky" bolo možné "pirátmi" jej jednoduché okopírovanie. Vyššia úroveň dekódovania nastala používaním dekódovacích kariet. Tu už popri "železe" vstúpil do hry aj softvérový faktor, ktorý bol omnoho pružnejší a tiež lacnejší z hľadiska jeho obnovy. Piráti, či ak chcete, hackeri, tiež nelenili a na každý nový dekódovací systém odpovedali jeho likvidáciou. Kábloví a satelitní operátori sa samozrejme bránili hľadaním represívnych opatrení, ktoré by takéto aktivity pirátov zlikvidovali. To sa podarilo čiastočne u zopár jednotlivcov, ktorí zjavne porušili zákon nelegálnym predajom klonovaných kartičiek vo väčšom množstve. Posledná etapa súboja hackerov a operátorov sa dostala do akéhosi prazvláštne kuriózneho stavu. Lamači kódov prostredníctvom internetu vyhadzujú do éteru kadejaké kľúče len tak, zadarmo, na čo reagujú milióny vyznavačov novodobého hobby zvaného EMU. Emulácia vo svojej podstate nahrádza samotnú kartu a umožňuje pomocou satelitného prijímača náhľad na programy, ktoré sú zakódované. Takýto systém sledovania programov by však bežnému užívateľovi priniesol viac starostí ako radosti. Prevádzkovateľ totiž jednoduchou zmenou kódu okamžite vyradí neplatiacich divákov z hry.
Niekedy to vyzerá tak, akoby lámači kódov mali dohodnuté dva bočné džoby. Jeden vo forme dohadzovačov abonentov, druhý ako kšeft pre tvorcov nového drahšieho kódovacieho systému. Keď už počet abonentov narastie do kriticky plusového stavu, systém si zmenu vyžaduje sám osebe. Popri samotnom spôsobe dekódovania vyjadreného v názvosloví t.j. Viaccess, Cryptoworks, Nagravision a pod. je veľmi dôležité ako dobre je prepracovaný systém samotnej aktivácie abonentov v náväznosti na bezproblémovú prevádzku. Ten, kto chce byť úspešný prevádzkovateľ PAY TV musí splniť okrem vhodného kódovacieho systému tri hlavné kritériá. Skladba programov musí byť atraktívna, cena musí byť primeraná a služba musí dať zákazníkovi pocit výnimočnosti.
Aby som nezabudol, DIGI TV podľa dobre informovaných zdrojov, začne vo februári 2008 celoplošnú výmenu kariet v šiestich krajinách svojho pôsobenia. Ukončenie akcie je plánované na máj 2008. Celé je to vraj vyvolané tým, že Nagra2 nezabránila nahliadnúť do kuchyne DIGI TV a to by mala dokázať Nagra3. Popritom nie je žiadnym tajomstvom skutočnosť, že čakacia doba na inštaláciu zariadení typu duál je cca 8 týždňov kvôli obrovskému záujmu. Bude preto veľmi zaujímavé sledovať vývoj tohoto fenoménu po nasadení Nagra3. Dá sa totiž ľahko odhadnúť, že čakacie doby stúpnu cca na 12 týždňov a to všetko len vďaka tým "prekliatym hackerom" ?!