Home · Články · Fórum · Luterán Blog May 23 2024 21:31:05
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

EU sa dohodlo na financovaní Galilea z verejných zdrojov

Európska únia sa dohodla na novom systéme financovania projektu Galileo, ktorý ma vytvoriť alternatívu k americkému armádou kontrolovanému systému GPS a ruskému systému GLONASS. Sprevádzkovaný by mal byť od roku 2010.

‚‚Dohodli sme sa, že všetky peniaze budú presunuté z nevyužitých dotácii, najmä pre poľnohospodárstvo,’’ oznámil portugalský hovorca. Potrebná suma na začiatočnú fázu je približne 2.4 miliardy euro z celkovej ceny 3.4 miliardy euro.

Proti tejto dohode sa postavilo Nemecko ako najväčší prispevateľ do európskej pokladnice, no bolo prehlasované ostatnými členskými krajinami. Berlín nesúhlasil, najmä kvôli novej schéme prerozdeľovania tendrov, čím by nemecké firmy stratili dominanté postavenie v projekte, ale aj preto, že peniaze z dotácii by putovali na Galileo a nie späť do krajín EU.

Zástanci Galilea trvdria, že je to nevyhnutná platforma pre Európu, no odporcovia vyhlasujú, že je to príliš finančne náročný projekt, pretože GPS už má na trhu dominantné postavenie a Rusko s Čínou vyvíjajú vlastné systémy.

Pôvodné konzorcium na výstavbu Galileo sa skladalo z EADS, francúzskeho Thales a Alcatel-Lucent, britského Immarsat, talianského Finmeccanica, španielského AENA a Hispasat a nemeckého Deutsche Telekom, no rozpadlo sa, pretože spoločnosti neboli ochotné uhradiť také obrovské náklady na výstavbu.

Systém má pozostávať z 27 operačných družíc, obiehajúcimi vo výške približne 23 tisíc kilometrov nad povrchom Zeme po dráhach so sklonom 56° k zemskému rovníku v troch rovinách, vzájomne voči sebe posunutých o 60° (uzlovej priamky). Ďalšie tri družice, po jednej v každej rovine, budú tvoriť operačnú zálohu na obežnej dráhe, aby systém mohol byť pri technickom výpadku ktorejkoľvek družice okamžite doplnený na plný počet.
Administrator01 , November 26 2007 14:07:52 0 Komentáre · 3453 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 17,836
Najnovší člen: sinaiHiz
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás