Home · Články · Fórum · Luterán Blog April 19 2024 07:10:51
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

OCHRANCA PRÁV A VEREJNÝ ? NA SLOVENSKU ? DOBRÝ VTIP

Žijeme v EUObčan SR sa na podnet Združenia SLOVSAT s dôverou obrátil na verejného ochrancu práv vo veci slobodného prístupu k STV cez satelit.

Sťažnosť smerovala k tomu, že na jeho zariadenie a kartu mu dlhoročný príjem STV odrazu znemožnili pozerať, pričom on poctivo platí koncesionársky poplatok.

Ako je niečo také možné, keď STV z jeho poplatku zabezpečuje distribúciu vysielania cez satelit ?!

Predstavte si, občan od verejného ochrancu práv obdržal odpoveď !

Obsah odpovede je mimoriadne závažný, keďže je prvým oficiálnym svojho druhu a mohol by znamenať precedens pre státisíce rodín, ktoré majú rovnaký problém.

Cit. "prístup k RTVS prostredníctvom satelitu nemožno chápať ako jedno zo základných práv a slobôd, ktoré sú chránené ústavou SR a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach, preto sa Vašim podaním nebudem zaoberať ".

Ako predsedovi Združenia SLOVSAT, na ktorého sa obrátilo obrovské množstvo občanov s týmto problémom mi takáto strohá odpoveď nesedela.

Chcel som preto vedieť podrobnosti, ako pani ombudsmanka a jej štáb expertov uvedenú skutočnosť zistili.

14.6.2013 10.35 som preto zatelefonoval na číslo 0248287326 Mgr. Jando

Dobrý deň pán Mgr., moje meno je Luterán, volám Vám ako predseda Združenia SLOVSAT vo veci Vašej odpovede na príjem STV cez satelit.

V danej veci nás oslovuje obrovské množstvo občanov a Vaša odpoveď by mohla napomôcť pri objasnení tejto závažnej problematiky.

Chcel by som vedieť, z ktorých zákonov, výkladov ústavy ste vychádzali, ktorí experti to skúmali ?

Na druhej strane telefónnej linky sa mi ozval mladistvý až detský hlások a smelo odpovedal.

To som zistil ja sám z ústavy !

V hlave sa mi to akosi rýchlo začalo motať.

Moment, moment pán Mgr, dobre som tomu rozumel, Vy sám a pani ombudsmanka a nikto iný to ani nevideli ?

Samozrejme, pozrel som sa do ústavy a bolo mi to jasné, že to tam nie je uvedené.

Pán Mgr. tak to je veľmi odvážne tvrdenie, lebo ako laik viem, že v ústave nemôže byť explicitne všetko napísané.

Chlapsky sa Vás opýtam, ja mám 57 rokov a koľko máte Vy ?

Hlások zneistel a odrazu bol mimoriadne nervózny.

Tak niečo také Vám v žiadnom prípade nepoviem.

A pán Mgr. už aj telefón skladal a tak asi ani nepočul moju invektívu, že nie je chlap, ale ...

Nevadí, hlavne, že už vieme, ako funguje inštitút ochrancu práv a vraj verejného na Slovensku.

Ešte šťastie, že "ústavný nález" mladého pána Mgr. teraz už nie je, vďaka nášmu rozhovoru, dôležitý.

Oficiálne vyjadrenie Mgrombudsmanky má však dôležitý význam pre ďalšie pokračovanie.
Luteran , June 14 2013 17:52:35 15 Komentáre · 4434 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

majsat007 , June 15 2013 00:30:19
Pripomina mi to byvaleho hovorcu Mgr. z RTVS:

“Je to ich obchodná politika a RTVS s ňou nemá nič spoločné, nemusia ju s nami konzultovať a návrh sme ani nevideli, takýto postup sa však dal očakávať. Ide o zmluvný vzťah medzi prevádzkovateľom satelitného prenosu a príjemcom, nie medzi vysielateľom a príjemcom. My poskytujeme programy pre všetky druhy technologických platforiem (digitálny terestriál, satelit, retransmisia, internet) a platíme za vysielanie, nijako však nemôžeme ovplyvniť to, pre aký druh príjmu sa prijímateľ rozhodne, s kým a do akého zmluvného vzťahu vstúpi. Zo zákona je však digitálny terestriál (DVB-T) pre prijímateľa bezodplatný a práve len ten v zákone máme ako povinnosť. Aktuálne pracujeme na jeho rozšírení – vyššom pokrytí územia. Kto nemôže alebo nechce platiť prevádzkovateľom satelitného prenosu ďalšie platby, môže prejsť na bezodplatný DVB-T.”

Vyraz bezodplatny v tejto spojitosti je totalna haluz. Vsak ho aj vyhodili. Na cely chod DVB-T idu miliony EUR vylucne od ludi (dane, koncesie) a on sa tvari ze ludia maju byt radi ze to mozu prijimat zadarmo. No sa na tom este aj dnes smejem. Hovorca smileysmileysmiley
Luteran , June 15 2013 08:08:25
majsat, zasa ste zabodovali, priznám sa, táto Vaša informácia ma dosť potešila. Ten nešťastník neznalý, politicky dosadený element si tam užíval obrovské prachy za ničnerobenie a ničnevedenie popri iných aktivitách. Tým, že ho vykopli sa mu samozrejme nič nestalo, len sa presunul do inej sféry spoločenského leňošenia a škodenia spoločnosti. Teraz ho nahradí možno nejaká misska a pre nás koncesionárov sa zmení iba estetická podstata celého podvodu, ktorý tu je všade okolo nás, tak ako u VOP. Ale nevadí, treba tú špinu v STV a všade v štátnej sfére odhaľovať a začať čistiť. Ešte raz vďaka.
okap , June 15 2013 09:00:47
Riša nevykopli, ale sám odišiel na lepšie platené miesto , lebo pán aktuálny riaditel RTVS mu nepriamo naznačil, že by si na mieste hovorcu imidžovo lepšie vedel predstaviť silikonovú zlatokopku známeho lobistu, s ktorou by si dokázal v práci prijemne zakoketovať a od lobistu vydolovať nejaký ten politický bonus. Ale myslím si, že Dominika sa nám už predstavila s Vašom na regate médií v Chorvátsku. Viac príjemných Dominikiných infošiek tu: http://www.omediach.com/tv/item/1790-vaclav-mika-sa-plavi-na-jachte-za-rtvs
okap , June 15 2013 09:12:58
Ešte dodatočne som sa od Dominiky dozvedel, že cit "Účasť na regate je bezplatná, lode a všetky ostatné náklady sú hradené organizátorom pretekov," povedala Šulková. Dôležité je, že Vašo a Dominika v tejto chvíli myslím si nemajú dovolenku a sú na služobnej ceste. Vašo by sa mal s Dominikou skryť niekde do úzadia a nie sa ukazovať takto na verejnosti pred očami slovenských koncesionárov, ktorým pripravuje novoročné prekvapenie vo forme zvýšenia koncesie. No Vašo neviem neviem dokedy vám to takto na tomto slovensku vydrží, uvidíme dokedy ta tvoji kmotrovia podržia, lebo olomoucké komando s rakúskymi psami môže prísť aj do mlynskej doliny časom a Ostrava nieje ďaleko, ale hen ako by si len kameňom dohodil
Luteran , June 15 2013 10:04:44
okap, vďaka za doplnenie puzzle ŠPINA V STV. Žalúdok mám hore nohami. Ten pán MIKA podľa mňa, on ani nevie, že teraz je riaditeľom STV. On si myslí, že je stále na pláži v Markíze, alebo lepšie povedané on je taký kmotor televízií. Jeho len presúvajú podľa potreby z pláže na pláž. Takéto mediálne regaty za naše peniaze ako daňových poplatníkov svedčia o BAHNE OKOLO NÁS. Chcelo by to jednu nezávislú nekódovanú TV cez satelit s názvom ŠTV t.j. ŠPINA TV. Tuším by bolo treba skúsiť ten názov zaregistrovať. A tá by vysielala všetky takéto špinavosti, ako odhalili pán okap, majsat. Inak už neviem, či niečo prebudí OVČANOV na Slovensku. Čo hovoríte na to ŠTV, skúsime to ? Ja dám 500 eur z vlastných na začiatok na jej rozbeh, ak dá niekto verejný prísľub, že sa pridá, hoci aj s 10 eur, pôjdeme do toho spoločne. Možno sa nepridá nikto a tým pádom to nemá význam, alebo sa ľudia pridajú a možno sa stane zázrak. Má ŠTV t.j. ŠPINA TV šancu ? Pán okap, majsat napíšte mi, či má význam otvoriť článok na takúto tému.
okap , June 15 2013 15:28:48
Myslím si , že len otvorené elektronické médium dostupné všade, by pomohlo trošku otvoriť oči OVČANOM Sk. Avšak, skôr, než by vzniklo, by aj zaniklo na byrokratickej hrádzi, ktorú by gorilomafia spolu s vrodenou povahou Slovanov závidieť vytvorila. Ale pamätám sa, že plány na vznik Solid TV boli. Celkom slobodne by sa dalo pravidelne vysielať cez Youtube cestou internetovej TV, ktorá by mohla vzniknúť, stačí vytvoriť stránku a príspevky by sa len dokladali od prispievateľov. V prípade nejasností viem poradiť viac. Potom už stačí do diskusií na rôznych fórach dávať odkaz na Špina TV a myslím si, že rozšírilo by sa to. Ja sám sa v čase núdze chcem odtrhnúť od obecnej tv a isť cestou vlastného slobodného vysielania, ale je to v tejto chvíli o peniazoch. Internetové tv nepotrebujú žiadnu licenciu, len malé právne vedomie, čo sa dá a čo už je na hrane zákona. V prípade záujmu sa ozvem na mail a organizačne poradím./ mám k dispozícii kompletnú SD strižňu, redaktorku i som ochotný dať do takejto iniciatívy 100€ na úvod/
Luteran , June 15 2013 18:44:27
Pán okap, Lubaska, vďaka za Vašu ponuku. Beriem to tak, že je treba začať konať okamžite. Verím, že sa pridá aj majsat, ktorý má veľmi dobré schopnosti a znalosti z mediálnej scény. Skúsme to teraz zobrať od podlahy a začneme transparentne, verejne na tej TV pracovať. Ako to už okap spomínal, ešte pred vznikom TV Markíza som absolvoval celý proces projektu SOLID TV od A po Z t.j. od plošného merania frekvencií, cez medzinárodnú koordináciu kanálu 44 H, ktorý bol pridelený pre LUT-SAT-RADIO Prešov sro až po nekonečný boj cez verejné vypočutia, riešenie licencie v parlamente s finále na Najvyššom súde, kde sfalšovali môj podpis a uhrali to do stratena. Potom ešte vyšetrovali advokáta, ktorý v tom podvode lietal, až ho zachránil okresný prokurátor. To všetko bolo za Mečiarizmu a vtedy išlo doslova o život. Tým ale nechcem nikoho zaťažovať. Teraz je to v porovnaní s vtedajšou dobou omnoho jednoduchšie, treba to skúsiť.
okap , June 15 2013 19:04:16
Áno zákony o rozsahu právomoci médií sú témou štúdia na fakulte žurnalistiky a je potrebné aby pri stavbe televízie bolo pár profesionálov, lebo to skončí nie po týždni ale po pár dňoch. Ak by sme chceli založiť a zrealizovať podobnú televíziu tak pochopíme, že každá televízia je k niekomu a k niečomu závislá a keci o predaji reklamného času sú iba zásterka na presadzovanie zámerov jednotlivcov alebo malej skupiny. Ani veľké subjekty nenašli peniaze na korektné fungovanie podobnej internetovej televízie, avšak pri združení malého aktívneho týmu ľudí a 8 externých štábov sa to dá aj bez licencie zrealizovať.TV štáby na Slovensku existujú avšak nemajú dostatok práce, lebo chýbajú peniaze a tie sa dajú získať od veľkých donorov, ale v tom prípade sa žurnalistické štáby stávajú závisle na zamestnávateľovi teda donorovi, ktorý to prevádzkuje a platí. Verejnoprospešná tv nevznikla nikde v mojom okolí,o tom neviem. Hovorím Oz Slovsat by mohla zorganizovať ŠTV, ale povážte si situáciu, keď predseda zaviedol členské poplatky v OZ, tak všetci kričali, že sa chce obohatiť, proste to je tá slovenská závisť. Mne bol členský poplatok vrátený, myslím pod ťarchou týchto neprajníkov. Tak budujte sledovanú čo i len internetovú televíziu v takomto prostredí, kde sa hádame ako Svätoplukovi synovia o to kto bude mať viac na verejnoprospešnom konte. Proste dobrovoľnícka práca to podľa mňa nemôže byť, lebo sa stratí kvalita, hlavná myšlienka a zámer ŠTV a tým pádom sledovanosť. a dosah na myslenie OVČANOV. Je potrebné získať minimálne 600-800 € na mesačnú prevádzku internetovej TV a pozrime sa sem, koľko ľudí sa tu pragmaticky pravidelne k veci vyjadruje, max 5-8prispievateľov do mesiaca. Vyzbierali sme v tejto chvíli max vyše 600 €, ak prispejú ďalší piati získame max. 1000 na štart. To je málo. Takže je potrebný investor- donor, ktorý by akceptoval verejnoprospešný cieľ ŠTV . Nájdeme takého? Prepáčte priatelia moje úvahy, sú pragmatické, veľké slová o vzniku podobnej TV narazia pravdepodobne na ekonomický problém celého Slovenska...
Luteran , June 15 2013 20:11:05
Pán okap, všetko, čo ste napísali je absolútna pravda. Aj to s tými členskými poplatkami Združenia SLOVSAT. Tie sme vrátili do posledného centu všetkým, ktorí ich poslali na účet. Nechceli sme dopustiť, aby nám niekto vytýkal, že sme sa "obohatili". Všetko okolo administratívnej činnosti platíme z vlastných vrecák. Dobre, to ale nie je podstatné. Mohla by vzniknúť a existovať občianska TV závislá iba od samotných divákov ? Možno áno, chce to iba zmeniť uhol pohľadu. Vysvetlím to neskôr, aký je môj nápad. Hlavne to netreba robiť tak, ako je to u doterajších TV.
majsat007 , June 16 2013 02:08:15
Priatelia, v zasade podporujem vsetko co smeruje k hospodarnejsiemu, efektivnejsiemu nakladaniu s peniazmi, ktore (ne)dobrovolne davam tomuto statu. Neverim, ze sme natolko uvedomeli ludia, aby sme aktualne zriadenie zamenili napriklad za priamu demokraciu. Proste system ovce (obcania) a salasnici (politici, vlada, sudy) budu musiet zotrvat. Co ale s tym, ze vlci (financne skupiny) su stale nenazrane? Bezpochyby odchyt do rezervacie (vazenie) by pomohol. Ale s tym nemozno pocitat, pretoze salasnici radi tancuju s vlkmi. Baca (vykonna moc), valasi (sudna moc) a honelnici (zakonodarna moc) im daju mile z nadojeneho (vybrate dane), ved ovce povazuju za tupe stado. Nadovazok si dopraju aj sebe (kauzy, kauzy, kauzy, ...). Este je tu pes (uvedomely obcan), ten vie stekat. V zasade sa ale vlci psov neboja, doslova ho roztrhaju. Viete co je ale najhorsie? Ze toho psa sa boja aj samotne ovce, hoci ten sa priam s neludskym odhodlanim snazi im pomoct. Ak je ale psou povinnostou ovce ochranovat, tak stekat musi!

A teraz bez srandy - je to aj o tom, ci dokazeme pracovat s faktami, alebo iba s domnienkami? Sice mame demokraticky zakon o slobodnom pristupe k informaciam, stale nas ale statne institucie vedia odpinkat ako napriklad:
http://www.rvr.sk/_cms/data/modules/download/RPR_02_2011.pdf
Luteran , June 16 2013 10:36:25
majsat, klobúk dole, napísali ate to jasne a zrozumiteľne !!! Váš odkaz a jeho "obchodné tajomstvo" je zrkadlom našej spoločnosti. Aby som však hneď v nedeľu ráno neskolaboval, dávam si ešte malú nádej v tom, že v danom prípade je to hra UPC - Trade - Towercom, kde naozaj to obchodné tajomstvo možno uplatniť. Keby niekto z občanov položil otázku zmluvy STV - Towercom, asi by odpovedali rovnako, tým by sme však získali len ďalší vážny dôkaz na občiansku rebéliu cestou občianskej TV.
Luteran , June 16 2013 13:15:34
Pani Lubaska, vďaka za výborné tipy. Pozrel som si aj jedno, aj druhé a samozrejme fandím im, my ale potrebujeme niečo iné. Pozrite sa, Združenia nemajú šancu nič zmeniť, TV ako je tá západoslovenská sú iba čriepkami, ktoré sa veľmi nelíšia od desiatok iných lokálnych, regionálnych aktivít a tie tiež nič nezmôžu. To preto, lebo v tej ich programovej štruktúre a v cieľoch a neviem v čom ešte sa nakoniec vždy stratí podstata. A tou je skutočnosť, že mafia na Slovensku medzitým silnie finančne i vplyvom. Poprosím Vás, skúsme sa presunúť na nový článok OBČAN TV, tam budem v diskusii s Vami pokračovať v komentároch.
bradek , June 16 2013 21:45:36
Preco DIGI ak neplatite (sa rozhodnete nepatit ) mesacny poplatok vypne vsetky kodovane stanice okrem STV 1 a STV 2 smiley?
Luteran , June 16 2013 21:58:04
bradek, veľmi dobrá otázka !!! Je to preto, že DIGI pri žiadosti o licenciu na DTH vysielanie v SR pre použitie programov STV dostalo podmienku, že STV programy môže prevziať, ale nesmie za ne vyberať poplatky a v prípade ak si zákazník zakúpi prijímač DIGI a ukonči zmluvu, programy STV mu musia fungovať na základe platby koncesionárskych poplatkov ! Aký paradox, však ? Všetci vieme, ako sa veci majú, len tá novodobá mafia si z občanov koncesionárov robí ovčanov.
iwona88 , October 01 2013 10:51:24
Veľmi zaujímavé a užitočné pozycjonowanie stron www.seo-mkgroup.pl pozycjonowanie

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 17,481
Najnovší člen: sa3syaHiz
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás