Home · Články · Fórum · Luterán Blog September 21 2023 14:10:16
Reklama
Tu je priestor pre Vašu reklamu.

SAT TV KEDYSI A DNES 1.diel

SAT technikaV roku 1975 som sa prvýkrát vo vedeckej knižnici oboznamoval prostredníctvom zahraničného časopisu s názvoslovím okolo americkej družicovej televízie.

Vtedy sa tie družice, alebo satelity nazývali TELEKOMUNIKAČNÉ, štátne, dokonca aj poštové. Prijímacia stanica bola naozajstnou stanicou v podobe obrovskej paraboly cca 15m a budovy s prijímacou technológiou. Vyzeralo to tak, že štát a vojsko si dlhodobo udržia monopol na túto progresívnu imformačnú technológiu.

Stačil iba rok a bolo tu HBO cez satelit a s týmto kanálom i túžba prijímať program menšou individuálnou parabolou. Vďaka garážovým pokusom profesora Taylora sa podarilo štátny monopol položiť na lopatky. Od tohoto okamžiku sme všetci verili a aj konali všetko pre to, aby sme aj my raz mohli televízne programy zachytiť parabolou priamo z " nebíčka".

V tej dobe za železnou oponou to bol beh na dlhé trate. Napriek všetkému sa to mne i iným podarilo už v roku 1986. Roky sme zbierali technické informácie a skladali mozaiku.

Ako prvú stredovú parabolu na pokusy som použil 3m hliníkovú " ozrutu " z vyradenej rádioreléovej trasy VESNA. Z nej pochádzali aj Gunnova dióda a Schottkyho dióda, ktoré slúžili ako základ pre pasívne LNB. No ale umiestnite si 3 m parabolu s poltonovým podstavcom na balkón! To sa nedalo.

Našťastie sa inštalovala nová digitálna trasa 8 F300 Stará Ľubovňa - Spišská Stará Ves a staré laminátové paraboly s priemerom cca 120 cm sa likvidovali. Tá jedna mi dobre poslúžila na príjem prvých programov z družice Intelsat 60 E. Na ten prvý naladený program Music Box z roku 1986 preto už asi nikdy nezabudnem.
Luteran , December 25 2011 17:26:48 0 Komentáre · 2985 Prečítané · Vytlačiť

Komentáre

Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.

Pridať komentár

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.

Hodnotenia

Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaní členovia: 14,520
Najnovší člen: elenFHiz
Partnerské weby


Chcete sa stať partnerom?
Kontaktujte nás