Reklama |
Tu je priestor pre Vašu reklamu. |
|
Máte FULL HD LCD, či plazmu s mizerným obrazom a hľadáte riešenie? Stačí dodržať Desatoro SATTV! |
    
Obraz je to stále rovnako mizerný. Príde si Slovák, Čech, Maďar, Nemec a či len akýsi Euroobčan do veľkého Hyper, Super marketu a čo nevidí ? Pred ním kopa plaziem a LCD a na nich sa prezentujú statické obrázky ako najkrajšia fotka z najjagavejšej morskej pláže, prípadne tam pobehujú postavičky z kreslených filmov s brilantným farebným podaním a k tomu lákavé nápisy HDTV. Detičky sú uveličené a rodičia neváhajú podpísať akokoľvek nevýhodnú leasingovú zmluvu, len aby ten úžasný obraz ihneď dostali do svojej obývačky. Až doma tí nešťastníci odrazu zistia, že v návale eufórie akosi pozabudli na jeden najdôležitejší faktor. Televízor si kúpili hlavne kvôli sledovaniu televíznych programov! A tie sú odrazu v katastrofálnej kvalite, ešte horšie ako na tom starom televíze, ktorý už medzitým odlifrovali do pivnice. Najprv hnev, potom neuznaná reklamácia u predajcu a nakoniec plač a až potom otázka, prečo sme vyhodili toľké peniaze a čo teraz ďalej? Existuje nejaká šanca na vylepšenie mizerného televízneho obrazu? Samozrejme. Stačí si prečítať Desatoro SATTV a ocitnete sa v reálnom svete, kde je možné nielen dosiahnúť obraz s ostrejšími kontúrami, ale v konečnom dôsledku si ešte ušetríte množstvo peňazí, o adrenalíne ani nehovoriac.
Takže, náš starý CRT televízor jednoducho doslúžil, alebo sa nám zapáčili krásne obrázky, čo sme videli na štíhlych LCD, či plazmách v tom alebo onom obchode. Kúpa je nevyhnutná, pristupujme k nej ale s rozumom. Najprv si musíme ujasniť dôležité pojmy. Na telke budeme najviac sledovať televízne programy a preto je dôležité vedieť, aký zdroj signálu máme k dispozícii a aký rozmer obrazovky je vhodný do priestoru, kde budeme televízor používať. Klasická rodina u nás má ešte stále v obývačke telku typu CRT s obrazovkou 51-63-72 cm s pomerom obrazu 4:3.
1.UHLOPRIEČKA, OBRAZ, PARAMETRE, CENA
Nové typy televízorov LCD/Plazma sú konštruované s obrazovkou 16:9. Tento formát si vyžaduje v závislosti na veľkosti uhlopriečky obrazovky vhodnú vzdialenosť diváka pre dokonalý vnem. 26" obrazovka má minimálnu pozorovaciu vzdialenosť 1,1m a maximálnu 2,2m, 32" obrazovka 1,4 - 2,7m, 37" obrazovka 1,6 - 3,1m, 42" obrazovka 1,8 - 3,5m, 46" obrazovka 1,9 - 3,8m, 50" obrazovka 2,1 - 4,2m, 60" obrazovka 2,5 - 5m.
Koľko ľudí, toľko očí a preto si svojho favorita riadne obzrite. Ideálne by bolo požiadať v predajni o stoličku, posadiť sa pred LCD a ďalej požiadať predavača o zapnutie televíznej stanice, ktorú doma najviac sledujete. Potom si stoličku nastavte do takej vzdialenosti, ktorá Vám poskytne najdokonalejší obrazový vnem. Ak je obraz hnusný z každej vzdialenosti, nič nekupujte, ušetríte si sklamanie. Je možné, že predajca nemá kvalitný zdroj televízneho signálu.Predviedol Vám analóg s rušením, odrazmi, alego digitálny terestriál DVB T, ktorý štvorčekuje pri rýchlejších sekvenciách obrazu Od takéhoto babráka je lepšie nenakupovať, hľadajte predajcu, ktorý Vám predvedie dokonalý obraz v digitálnej kvalite cez satelit DVB-S.Ak sa nám obraz páči, odmeriame si vzdialenosť a zistíme, či vyhovuje našim podmienkam. Ak áno, nemusíme meniť byt. Až teraz nás začne zaujímať cena telky a tiež jej parametre. Keď už spomíname parametre, vráťme sa ešte k jednému dôležitému faktu a tým je pozorovací uhol. Pokiaľ sa sám posadím pred LCD obrazovku do stredu gauča a vnem obrazového príjmu sa mi zdá v poriadku, to isté nemusí platiť pre ostatných členov rozvetvenej rodiny sediacich kdesi na kraji. Nehanbite sa preto "šaškovať" pred kúpou plochej telky v obchode a skontrolujte si podanie jej obrazu z bočných uhlov. Nikdy nedbajte na to, že predavač Vás bude ohurovať zaručenými hodnotami pozorovacieho uhla V/H 178 stupňov, skontrolujte si to v reále.Ak sme už pri rozprávkach, či doslova fatamorgánach, ktoré rozohrávajú výrobcovia a predajcovia plochých TV, tieto možno dobre dokumentovať na jednom z parametrov plochých televízorov, ktorým je rozlíšenie a teda obrazová kvalita. Všetci o nej hovoria, v reálnej praxi však zákazníkovi nič nevedia ponúknuť.
Kapitolou samou osebe je riešenie dilemy pri výbere obrazovky medzi typmi LCD a plazma. Vám môže byť srdečne jedno, či Váš obraz zobrazujú tekuté kryštály, či plyn uzavretý v komôrkach. Dôležité je mať kvalitný obraz za rozumnú cenu pri danej záruke tak, aby po dvoch rokoch človek neplakal,ale bol schopný "starinu" kamsi odsunúť a kúpiť si ešte lepší stroj za nižšiu cenu. To isté platí o spotebe elektrickej energie. Tento parameter je dosť často zamlčovaný a pritom spotreba rovnako veľkých obrazoviek je u starších modelov aj dvojnásobne vyššia. Zistiť skutočnú spotrebu televízora je dnes už jednoduché vďaka existencii digitálnych meračov.
Poďme však ešte k rozlíšeniu obrazoviek. Najvyššie rozlíšenie na plochých telkách je označované ako FULL HD, čo je počet bodov v riadkoch, ktoré dokáže obrazovka rozsvietiť a to je definované hodnotou 1920 x 1080. Označenie HD READY na telke znamená, že táto obrazovka vie zobraziť 1280 bodov na 720 riadkoch. Rozhodnutie výberu medzi HD READY a FULL HD je dnes už naozaj limitované skôr iba finančným aspektom. Ak ten nehrá rolu, potom má rozlíšenie FULL HD prednosť i keď u plochých TV s menšou obrazovkou nie je prínos až tak výrazný, u väčších obrazoviek nad 40" je evidentný. To všetko ale platí za jediného predpokladu, že máte naozaj k dispozícii zdroj signálu s rozlíšením 1920 x 1080 ako napríklad Blue Ray, HD DVD, PS3, pamäťové karty, alebo HDD kamera.
Kvalitu televízneho vysielanie v našich podmienkach čo sa týka terestriálnych vysielačov, pokusného vysielania DVB-T, príjem cez káblové rozvody a kadečo iné tváriace sa ako televízia spojené s internetom nemožno považovať za "kvalitu" hodnú pripojenia na slušný televízor s plochou obrazovkou. Jediným riešením je využitie primárneho zdroja televízneho signálu vysielaného cez satelit, jeho spracovanie pomocou satelitného prijímača HDTV a prepojenie HDMI vstupom! K parametrom plochého televízora neodmysliteľne patrí HDMI rozhranie. Tento 19 pinový konektor Vám zabezpečí dokonalý prenos obrazu a ak Váš televízor bude vybavený jedným, nevadí, ak dvomi a viac konektormi HDMI, ani to nebude na škodu.
Cez HDMI sa samozrejme prenáša aj zvuková informácia. Ak ste nenáročný, postačia Vám zabudované reproduktory v telke s pomerne malým výkonom, samozrejme najideálnejšie sú externé reproduktory v podobe domáceho kina. Čo sa týka ostatných parametrov, tu už u renomovaných výrobcov a u nových modelov zásadné rozdiely neexistujú. Jas bude v rozmedzí 450-550cd/m2, skutočný kontrast 1:2000, neskutočne udávaný až 15000:1, odozva 8 ms. To by aj mohlo stačiť, len mi ešte nedá, aby som tu nespomenul otázku zabudovaných tunerov v televízore. Analógový tuner je takmer v každom, hoci to nemá žiadny význam, ak už tam má byť digitálny terestriálny tuner DVB-T, nech je typu MPEG,-4 pre budúcnosť a ako už bolo spomenuté, najdôležitejší je príjem pomocou digitálneho satelitného signálu DVB-S a DVB-S2, no a tento je zabezpečený pomocou externého satelitného prijímača cez HDMI rozhranie.
Cena plochého televízora je dnes vďaka internetu ľahko kontrolovateľná. Ak sa nám páči konkrétny typ, vyskúšali sme si kvalitu jeho obrazu, skontrolovali si cenu a tá sa v predajni líši smerom nahor primerane, istotne zvolíme kúpu priamo u predajcu. Skôr, než sme sa definitívne rozhodli, mali by sme si zistiť presné rozmery televízora a minimálne naštudovať druhé z Desatora SATTV .
2.INŠTALáCIA TV
Ak sme si už svoju televíznu "mašinku" definitívne vybrali, musíme si skontrolovať, ako ju umiestníme do predpokladanej pozície v byte. Optimálnu pozorovaciu vzdialenosť sme si našťastie už vyskúšali v predajni. Skontrolujeme si rozmery televízora, tak ako sú uvedené výrobcom, najlepšie je však zistiť si rozmery "naživo" meraním. Tieto hodnoty si overíme v predpokladanom mieste umiestnenia doma. Ploché televízory sú zväčša dodávané so stojanom, na čo netreba zabudnúť pri jeho umiestnení. Lákavé je umiestnenie plochej obrazovky na stenu, v takom prípade si pri kúpe konzoly skontrolujte, či je uspôsobená pre daný rozmer a hmotnosť telky. Pri inštalácii držiaka na stenu je dôležité zohľadniť štruktúru jej materiálu a podľa toho zvoliť typ a veľkosť hmoždiniek a následne zodpovedajúce skrutky. Pád obrazovky zo steny by znamenal jej definitívny koniec. Pri umiestnení telky je treba brať do úvahy jej pripojenie na elektrickú sieť a hlavne prepojenie na zdroj signálu. Ako sme už uviedli, bez kvalitného zdroja signálu je HDTV televízor technickým nezmyslom. To si každý užívateľ skôr, či neskôr uvedomí. No a najviac sa v rodine sledujú televízne programy, preto je nutné zabezpečiť pripojenie predovšetkým na digitálny satelitný prijímač pomocou HDMI kábla. Okrem tohoto prioritného zdroja signálu môže byť pripojených aj viac technických zariadení a potom je to už otázka kombinácie estetiky a praktických možností, či budú do telky smerovať viaceré HDMI káble, alebo sa použije HDMI zlučovač s jedným výstupom. Mimochodom, estetické hľadisko v súvislosti s plochými televízormi majiteľov logicky zvádza k jeho ideálnemu zakomponovaniu do obytného priestoru. To je dobre, pokiaľ sa nezabúda na nutnú kabeláž a prídavné prijímače, prehrávače atď. Televízor potrebuje pripojenie na elektrickú sieť, rovnako aj satelitný prijímač, domáce kino, prehrávače, kamera atď. Prepojenie zariadení káblami v konečnom dôsledku môže vyzerať ako v malej "elektrárni". Treba preto predvídať, kde a ako budú káble pripojené, vedené a čím budú "maskované". Ak sme spomenuli domáce kino, samozrejme, tu je tiež kapitolou samou osebe výber AV prijímača, nehovoriac o reproduktoroch a ich následnom prepojení a rozmiestnení v interiéri. Ak už toto všetko má svoje definitívne miesto vrátane rezervy, mohol by nastať čas na skutočné "oživenie" televízora. Zapnúť prístroj do siete, pripojiť účastnícku šnúru na starú anténu a naladiť zašumené analógové obrazy pomocou návodu dokáže aj zručný amatér. Aj ten však ihneď zistí, že toto nie je cesta ku kvalite Televízor má továrensky prednastavené parametre, k ich dokonalému doladeniu je však nutný kvalitný zdroj signálu. Riešením je inštalácia digitálnej satelitnej súpravy od profesionálneho predajcu.
3.VOĽBA KVALITNéHO ZDROJA TV SIGNáLU.
Pri výbere plochého televízora to má bežný užívateľ dosť ťažké. Stačí však dodržať na začiatku popisované zásady a riziko zlej kúpy je dostatočne minimalizované. O trocha zložitejšia je situácia pri rozhodovaní sa o pripojení na čo najkvalitnejší zdroj TV signálu. Tu by si mal každý televízny koncesionár uvedomiť rozdiel
4.VýBER SAT TV.
5. INŠTALáCIA INDIVIDáLNEJ SAT ZOSTAVY
6. VIAC TELEVíZOROV V DOME
7.INŠTALáCIA SKUPINOVEJ SAT ZOSTAVY
8.KALIBRáCIA OBRAZU
9. PRAKTICKé RADY NA Záver
10.MODERNé SATTV TRENDY
Pokračovanie o chvíľočku...
|
Komentáre |
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
|
Pridať komentár |
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
|
Hodnotenia |
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.
Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.
Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
|
|
Prihlásenie |
Nie ste členom? Kliknite sem a zaregistrujte sa. Trvá to menej ako 20s
Zabudli ste heslo? Pre získanie nového kliknite práve sem.
|
Kto je Online |
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online
Registrovaní členovia: 13,498
Najnovší člen: bngvjhmauj
|
|